Elektronická evidence tržeb (E-tržby)

Průvodce elektronickou evidencí tržeb


EET budou muset vést všichni podnikatelé, kteří, zjednodušeně řešeno, přijímají tržby v hotovosti (ale též platební kartou a dalšími podobnými prostředky). EET naopak nemusí řešit ti podnikatelé, kteří dostávají peníze jen bankovním převodem. Řečí zákona se EET týká těch podnikatelů, kteří mají tzv. evidované tržby.

Zavedení elektronické evidence tržeb se zpočátku v první vlně bude týkat podnikatelů, kteří poskytují ubytovací a stravovací služby.

V druhé vlně dolehnou e-tržby na maloobchod a velkoobchod. Třetí vlna bude se bude týkat ostatních činností vyjma těch v poslední fázi. V třetí vlně tedy například půjde o svobodná povolání, dopravu nebo zemědělství. Čtvrtá vlna dolehne na řemeslníky a vybrané výrobní činnosti.

Pokračování článku zde
Zdroj: Podnikatel.cz

EET v testovacím provozu už jede. Zatím se ale zvedla spíš vlna dotazů

Přes čtyřicet tisíc účtenek nateklo za první den testovacího provozu elektronické evidence tržeb. Je to ale jen zlomek toho, kolik by to mělo být za měsíc.

Tak si to vyzkoušíme a za měsíc to rozjedeme naostro. Především restauratéři už ukrajují poslední dny, během nichž mohou ještě fungovat v režimu, který se neměnil desítky let. Kdo je na změnu připraven víc, jestli úřady nebo hospodští, ukáže až prosinec.

Ministerstvo je celkem logicky z prvních vlaštovek nadšeno. "Mám radost, že podnikatelé mají o testovací prostředí zájem a hned první den se jich přihlásilo 254,“ tvrdil včera na tiskové konferenci Andrej Babiš. Prvních 254 z více než čtyřiceti tisíc subjektů, kterých se to dotkne už za měsíc. Do konce včerejšího dne se počet zapojených vyšplhal na necelou pětistovku.

Data firem zatím ale hovoří jinak. „Zájem zákazníků o službu roste, ale testovací provoz EET nevyužívají, spíš si zkoušejí funkce aplikace ePokladna,“ tvrdí Veronika Exnerová z Vodafonu. Operátoři budou zřejmě jedněmi z největších poskytovatelů pokladen a už dnes rozjíždějí ofenzivu nejen na poštách, ale třeba i prostřednictvím pivovarů.

Pokračování článku zde
Zdroj: Lupa.cz

O autentizační údaje k evidenci tržeb lze žádat výhradně elektronicky přes Daňový portál nebo osobně na finančním úřadě

Finanční správa upozorňuje podnikatele a jejich zástupce, že žádost o autentizační údaje k evidenci tržeb je možné podat pouze dvěma způsoby, a to buď elektronicky, prostřednictvím Daňového portálu (EPO žádost) s využitím přihlašovacích údajů do datové schránky (tj. s ověřenou identitou osoby způsobem, kterým se lze přihlásit do její datové schránky), nebo osobně (ústně do protokolu) na kterémkoliv územním pracovišti finančního úřadu.

Další informace zde
Zdroj: eTrzby.cz

Univerzitní výzkumný tým našel efektivní algoritmus účinný proti kryptoransomwaru

Výzkumníci si položili následující otázku: je běžný uživatel ochoten obětovat pár desítek souborů výměnou za záchranu všech ostatních? Většina uživatelů, kteří již byli nějakým typem ransomware postiženi by určitě byla pro takovéto řešení. A právě z této myšlenky vychází řešení CryptoDrop, se kterým tým z University of Florida and Villanova přichází, které bezproblémově spolupracuje s existujícími antivirovými programy.

Funguje to jako systém včasného varování, přičemž je pár desítek souborů "obětováno" za ušlechtilým účelem zabránění větším ztrátám. V průběhu jejich zpracování ransomwarem totiž algoritmus sbírá cenné informace, které následně využije k zastavení postupu "nákazy". Jako příznak napadení je bráno typické chování ransomwaru v napadeném systému, tedy hromadná modifikace/vymazávání/vytváření souborů určitého typu, určitý typ síťové komunikace a podobně. Špatná zpráva pro současné oběti ransomwaru je, že toto řešení je zatím pouze ve fázi testování. Výzkumníci zatím hledají investora, který by jim pomohl jejich koncept uvést do života jako komerční produkt. O efektivnosti jejich řešení prý však není pochyb.

"Zkoušeli jsme náš detektor na několika stovkách vzorků aktivního ransomware a úspěšně jsme detekovali plných 100% těchto vzorků; medián počtu souborů, které byly zasaženy do okamžiku detekce byl 10", sdělil pro server Helpnetsecurity.com Nolen Scaife, který je zároveň jedním z lidí stojících za projektem CryptoDrop.

Další informace zde
Zdroj: CSIRT.CZ

Možnost bezplatného přechodu na nejnovější verzi Windows v létě skončí

Microsoft oznámil konec bezplatného upgradu na Windows 10. Podle původního plánu skončí program přesně rok od uvedení první verze Desítek, tedy 29. července 2016. Pokud jste tedy ještě neupgradovali některý z počítačů, na kterém běží legální verze Windows 7 a vyšší, tak už moc neotálejte.

Zhruba uprostřed prázdnin by měla také dorazit další velká tzv. výroční aktualizace Windows 10, kterou již dnes mohou testovat zájemci v rámci programu Windows Insider. I ta bude zdarma a podobným způsobem bude Microsoft uvolňovat další vylepšení systému snad každý rok jako Apple.

Cenu Microsoft nastavil na 119 dolarů za novou licenci k Windows 10 Home, což by mělo odpovídat necelým třem tisícům v korunách. Verze Pro bude pochopitelně dražší. 

Jelikož se softwarová jednička již loni nechala slyšet, že Windows 10 jsou poslední velkou verzí Windows (podobně jako OS X od Applu), možná tedy máte skutečně na dlouhé roky poslední šanci, jak získat novou verzi Windows zdarma. Více na: http://www.zive.cz/clanky/windows-10-uz-brzy-nebudou-zdarma-cenu-microsoft-nastavil-na-necele-tri-tisice/sc-3-a-182320/default.aspx

Více na: http://www.zive.cz/clanky/windows-10-uz-brzy-nebudou-zdarma-cenu-microsoft-nastavil-na-necele-tri-tisice/sc-3-a-182320/default.aspx Více na: http://www.zive.cz/clanky/windows-10-uz-brzy-nebudou-zdarma-cenu-microsoft-nastavil-na-necele-tri-tisice/sc-3-a-182320/default.aspx